واقعیت افزوده

تکنولوژی واقعیت افزوده یا Agumented Reality یک تکنولوژی بسیار جالب و شگرفی است که همانطوری که از نام آن پیداست قسمتی یا بخش دیجیتالی و کامپیوتری به واقعیت اضافه می گردد اما ماهیتی کامپیوتری دارد . به عنوان مثال در سیستم مبتنی بر الگو شما با استفاده از تنها یک کاغذ مخصوص که به عنوان الگو استفاده می گردد و با نصب اپلیکیشن آن بر روی موبایل و یا تبلت خود می توانید شی مورد نظر را به محیط پیرامون خود اضافه کنید بطوریکه با نگاه به صفحه اسکرین ، آن المان بصورت واقعی و با تلفیقی از محتوای دیجیتالب و محیط پیرامون قابل مشاهده است . این تکنولوژی شامل سه بخش مبتنی بر مکان ، مبتنی بر الگو و مبتنی بر بدن می باشد .

 

 

 واقعیت افزوده مبتنی بر الگو :

این نوع اپلیکیشن بر روی گوشی یا تبلت کاربر نصب شده و توسط دوربین دستگاه یک الگو را شناسایی می نماید و پس از آن محتوای آن الگو را به شکل کامپیوتری و سه بعدی بر روی صفحه نمایش دستگاه کاربر نمایش می دهد .به عنوان مثال فرض نمایید با دوربین موبایل خود تبلیغ یک خودرو روی بیلبورد تبلیغاتی یا مجله را بررسی می کنید و با استفاده از این تکنولوژی اطلاعات کامل خودرو، قیمت، شکل سه بعدی خودرو با قابلیت تعویض رنگ آن و بسیاری اطلاعات دیگر را بر روی گوشی خود مشاهده می نمایید.

 

  

واقعیت افزوده مبتنی برمکان :

این نوع واقعیت افزوده بصورت مستقیم موبایل کاربر را توسط GPS ردیابی کرده و نسبت به مکان جغرافیایی آن اطلاعات کاملی راجع به محیط پیرامون کاربر بر روی گوشی نمایش می دهد بطور مثال کاربر می تواند به راحتی به اطلاعات نزدیکترین رستوران به خودش را بدست آورد و یا اطلاعات مربوط به یک بنای تاریخی را در تلفیقی از اطلاعات آن بنای تاریخی و شکل زنده بنا که توسط دوربین گوشی یا تبلت نشان داده می شود مشاهده نماید. در ضمن عینک گوگل نیز از همین تکنولوژی بهره می برد .

 

 

واقعیت افزوده مبتنی بر بدن : 

در این تکنولوژی که بیشتر در بازی های رایانه ای مورد استفاده  قرار می گیرد توسط دوربین هایی بسیار حساس حرکات بدن تشخیص داده شده و نسبت به آن واکنش نشان داده می شود.شرکت مک دونالد از این تکنولوژی برای جذب مشتری استفاده می کند. بطوریکه عابران پیاده در هنگام عبور از کنار رستوران به شکل فست فود در می آیند!

 

 

 


 

موارد استفاده واقعیت افزوده :

 

چاپ تبلیغات  گردشگری آموزشی
استفاده در روزنامه ، مجله و بروشور افزایش فروش و بازاریابی باورنکردنی به منظور نمایش سه بعدی جاذبه های گردشگری برای استفاده در خدمات آموزشی و برای درک بهتر مطالب
       
معماری و نماهای شهری بسته بندی فروش محصولات

عینک گوگل

برای نمایش 360 درجه برج ها و املاک نمایش اطلاعات محتوای بسته افزایش فروش برای فروشندگان کالا و خدمات استفاده در تکنولوژی منحصر بفرد عینک گوگل